RSB-D 26 Çift Kafalı Regüleli Cer Makinası

Çift Kafalı Regüleli Cer Makinası RSB-D 26

En Yüksek Verimlilikte En İyi Şerit Kalitesi 

Çift kafalı cer makinası RSB-D 26’da makinanın iki tarafı ve iki otomatik regüle sistemi birbirinden tamamen bağımsız olarak çalışır. Bu sayede her iki tarafta da yüksek seviyede şerit kalitesi garanti edilir. Hassas şerit yoklama işlemi ve dinamik regüle fonksiyonu sayesinde RSB-D 26, ilk santimetreden son santimetreye kadar olağanüstü düzgünlük özelliklerine sahip şerit üretimi sağlar. Bir önceki model RSB-D 24 ile karşılaştırıldığında, ham maddeye bağlı olarak cer şeridi üretimi %33’e varan oranda daha yüksektir. Kompakt makina dizaynı sayesinde, alanın dar olduğu koşullar için idealdir.

Ekonomi

 • Çift kafalı cer makinası, bir önceki model ile karşılaştırıldığında ham maddeye bağlı olarak %33’e varan oranda daha fazla şerit üretimi sağlar.
 • Makinanın kompakt boyutları, alanın dar olduğu koşullar için idealdir.
 • ECOrized tahrik konsepti %23 oranında daha az kayış gerektirir. Bu enerji maliyetlerinden tasarruf sağlar.

Kalite

 • Makinanın her iki tarafı ve her iki taraftaki regüle sistemi birbirinden tamamen bağımsız olarak çalıştırılabilir. Bu, her iki tarafta da yüksek seviyede şerit kalitesini garanti eder.
 • Hassas şerit yoklama işlemi ve dinamik regüle fonksiyonu sayesinde RSB-D 26, ilk santimetreden son santimetreye kadar olağanüstü düzgünlük özelliklerine sahip şerit üretimi sağlar.
 • CLEANtube donanımına sahip şerit kanalı, pamuk materyali ile çalışılması esnasında şeritlerin temiz bir şekilde kovaya yerleştirilmesini sağlar. Bu, yüksek iplik kalitesini garanti eder. (Opsiyonel)

Esneklik

 • Koyler hızı, kova tablası hızı, emiş yoğunluğu ve çıkış hızı dokunmatik ekrandan kolayca ayarlanabilir. Bu, elektronik regüleli tahrikler sayesinde sağlanmaktadır.
 • Çekim sistemi ekartman mesafelerinin merkezi olarak ayarlanabilmesinin yanı sıra SLIVERprofessional uzman sistemi, parti değişim süresini minimuma indirir.
 • Cer makinasının her iki tarafı birbirinden tamamen farklı ayarlarla bile çalıştırılabilir. Bu sayede örneğin hem penye hem de karde pamuk materyali ile eşzamanlı olarak çalışılabilir.

Bağımsız Makina Tarafları

İkna edici tasarım avantajları

Çift kafalı regüleli bir cer makinası için, makinenin iki tarafının biribirinden bağımsız olarak çalışması eşsiz bir özelliktir. Bu özellikten dolayı 2 kafada, kanıtlanmış tek kafalı regüleli Rieter cer kalitesinde ve verimliliğinde üretim yapar. RSB-D 26 Cer makinasının iki tarafı farklı ayarlarda çalışabilir. Örneğin, bu özellik sayesinde penye ve karde pamuğu eş zamanlı olarak aynı makinada çalışılabilmektedir.Çekim ünitesi kafaları arasına pozisyonlanmış çalışma platformu uygun ve güvenli çalışmaya imkan verir. RSB-D 26’ün diğer avantajları, belirgin biçimde daha az yer gereksinimi ve daha az enerji tüketimidir.

Üstün tek kafalı regüleli cer makinası kalitesi ve en yüksek verimlilik için bağımsız makina tarafları. Makina taraflarının birbirinden bağımsızlığı daha şerit beslemede başlar. Eğer makinanın bir tarafında şerit kopuşu olursa, diğer taraf üretime devam eder ve böylece yüksek verimlilik garanti edilir.

Yüksek Verimlilik

Günde 20 tona kadar şerit üretimi

Yüksek üretim hızları

Uygulamada makinanın her iki tarafı 1 100 m/dakika’ya kadar üretim hızlarında çalışır. Burada kesin olan, yüksek üretim performansında bile RSB-D 26’ün mükemmel şerit kalitesinde üretim yapmasıdır. Bunun birçok nedeni vardır:

• Küçük yoklama diskleri nedeniyle mükemmel yoklama hassasiyeti
• Modern kayış tahrikleri ve güçlü servo motorlar sayesinde en yüksek regüle dinamikleri
• Geniş üst silindirler ve hareketli temizleme kenarlı çekim sistemi
• Zedelemeden tülbent yoğunlaştırma
• CLEANcoil koyler ile hassas şerit yerleşirme

Hızlı parti değişimi veya kalın iplik numaraları için şerit ilavesi gerektiğinde, RSB-D 26, buna çok daha esnek cevap verebilir.

En yüksek seviyede verimlilik

Üretim verimliliği maksimumdur. Bunun nedeni aşağıdaki faktörlerdir:

 • Her bir tarafta bağımsız üretim
 • Her bir tarafın bağımsız bakımı (sadece elektriksel işlemlerde tüm makina durur)
 • Azaltılmış temizlik ve bakım gereksinimi
 • Daha hızlı parti değişimi

Otomatik kova değiştirici

En yüksek verimlilik için, RSB-D 26 – tamamen bağımsız – iki otomatik lineer kova değiştirici ile donatılmıştır. Boş kova magazini her bir tarafta iki kova bulundurur. Kovalar makina boyunca arkadan öne taşınırlar. Pratikte test edilmiş lineer kova değiştirici son derece sağlamdır ve neredeyse hiç bakım gerektirmez. Kova değiştiricinin akıllı tahriği mümkün olan en kısa zamanda kova değişimini gerçekleştirir.

Opsiyonel ilave boş kova

Tekerleksiz kovalar için opsiyonel olarak, makinanın her iki tarafında üç boş kova yer alır. Bir boş kova şerit dolumu için makinanın altına pozisyonlanırken iki boş kova tekerlekli bir konveyörün üzerinde bulunur. Bu, operatörün diğer işlere ayıracağı zamanı uzatmakta ve bu arada cer makinası kesintisiz olarak çalışmaya devam etmektedir. Bu durum verimliliği arttırır.

Mükemmel Şerit Düzgünlüğü

En yüksek yoklama hassasiyetine ve regüle dinamiklerine sahip RSB-D 26

Rieter, 30 yılı aşkın süre önce, tek kafalı regüleli cer makinası konseptini tekstil pazarına tanıtan ilk üreticidir. Konsept, yüksek regüle ve şerit kalitesi sayesinde ikna edicidir ve bu nedenle RSB-D 26’de de uygulanır.

İki kafada da tek kafadan alınan regüle kalitesi

Bağımsız makina tarafları sayesinde, RSB-D 26’de otomatik regüle fonksiyonları da tamamen bağımsız olarak çalışır. Teknik olarak, makinanın taraflarının birbiriyle bağlantısı yoktur. Dolayısıyla, klasik çift kafalı regüleli cer makinalarında olduğu gibi, regüle fonksiyonları karşılıklı olarak etkilenmez. Bu nedenle, RSB-D 26’ün regüle kalitesi ve şerit düzgünsüzlüğü, RSB tek kafalı cer makinalarında gerçekleştirilen standart ile tamamiyle aynıdır.

RSB regüle prensibi

Dijital bir sinyal işlemcisi, yoklama disklerinin sinyallerini, sofistike algoritmik hesaplamayı esas alarak işler. Ölçülen şerit parçası, ana çekim alanındaki çekim noktasına ulaştığında, hesaplanan değer tahrik sistemine aktarılır. Sonuç, mükemmel, kısa, orta ve uzun terim düzgünsüzlüğüne sahip şerit ve dolayısıyla ipliktir.

Regüle yoklama hassasiyeti ile başlar

Mükemmel regüle beslenen şeridin yoklama hassasiyeti ile başlar. Diğer “tongue and groove” yoklama sistemleri ile karşılaştırıldığında, RSB yoklama sistemi çok küçük yoklama diskler ile karakterize edilir. Bu, diskler arasından geçen çok az miktarda şerit anlamına gelir. Küçük yoklama silindirlerinin kullanılması sayesinde yüksek ölçüm çözünürlüğü sağlanır ve bu tam regüle seviyesi için ön koşuldur.

Regüle dinamiklerine gereksinim

Tahrik konsepti hassas yoklama değerlerinin de çekim sürecine aktarılmasını ve şerit kalitesinin geliştirilmesini sağlar. Ancak güç iletiminde yüksek dinamikleri gerektirir. Bu, daha az hareketli, hafif konstrüksiyon parçalarının kullanımı ve yüksek servo motor dinamikleri ile elde edilir. Sonuçta, yüksek üretim hızlarında bile, ilk metreden son metreye kadar olağanüstü bir şerit düzgünlüğü elde edilir.

Her şey tek bir kaynaktan

Şerit kalitesi için belirleyici olan, mekaniğin, tahriğin, elektroniklerin ve yazılımın hassas koordinasyondur. Bu belirleyici görev, deneyimli koordine geliştirme ekibi tarafından Rieter’de çözülmüştür.

Etkin Emiş Sistemi

Hassas emiş sayesinde mükemmel temizlik

Temizlik beslemede başlar

Regüle öncesi çekim işleminin başlangıcında bulunan ilave emiş pozisyonları sayesinde, optimum şerit temizliği ve daha az makina temizliği garanti edilir.

Üst silindirlerdeki temizleme kenarlarının (dudaklarının) kaldırılması

Temizleme kenarlarında (dudaklarında) biriken pislik, kenarların fasılalı olarak kaldırılması sayesinde doğrudan emiş bölgesine iletilir. İşletme deneyimlerinde, baskı çubuğunda toz toplanmasından dolayı şeridin huniyi daha az tıkadığı doğrulanmıştır. Artan iplik temizliği düşük IPI (ince yer, kalın yer ve neps) ve Classimat hatalarının yanı sıra iplik temizlik kesmelerinde de azalmaya neden olmaktadır. Temizleyici çubukları içeren standart emiş sistemlerinde bu durum belirgin biçimde daha az etkilidir.

Üst silindirlerin daha seyrek temizlenmesi

Patentli Temizleme kenarları (dudakları) ve bunların yerleşimi, cer makinasi üst silindirlerinde elyaf birikimini ve dolayısıyla temizleme gereksinimini azaltmaktadır. Temizleme kenarları (dudakları), yapışkan pamuklarla çalışırken bile olumlu bir etkiye sahiptir. Temizleme nedeniyle azalan duruşlar ve üst silindirlerde görülen daha az şerit sarması sebebiyle, makina verimliliği artmaktadır.

Frekans kontrollü emiş motoru

Sadece Rieter regüleli cer makinalarında operatör emiş yoğunluğunu kolayca ve hızla makina ekranından yapar. Ayarı tekrarlamak kolaydır. Bu sadece materyal değişimini kolaylaştırmaz aynı zamanda, 1. pasaj cerlerden beslenen aynı partiye ait şeritlerde görülebelecek kalite sapmalarını da ortadan kaldırır.

Sabit emiş

Otomatik filtre temizleme bir sıyırıcı yardımıyla filtre eleğini temiz tutar. Emme kutusundaki yenilikçi diferansiyel basınç ölçümü otomatik temizleme periyotlarını kontrol eder ve negatif basıncı kesinlikle sabit tutar. Sonuç şerit ve iplik kalitesinde ve bunun yanı sıra sonraki işlem kademelerinin çalışma özelliklerinde rahatlıkla görülebilir. Manuel filtre temizlemeli makinalarda, filtre eleği üzerinde bir tabaka halinde biriken pislikler nedeniyle, kademeli olarak emiş yoğunluğu azalır. Bu da sonraki sürecin kalitesini ve verimliliğini doğrudan etkiler.

Modern Çekim Tekniği

Rieter 3 üzeri 4 çekim sistemi ile maksimum konfor

Zedelemeden, hassas elyaf kılavuzama

Başarısı ispatlanmış 3 üzeri 4 çekim sistemi cer makinasının kalbidir. Çekim sisteminin geometrisi ve alt silindirlerin yerleşimi sayesinde, diğer cer makinalarına göre çekim bölgesi, daha kısa olarak ayarlanabilmektedir. Bu da kısa elyaf uzunluklarının iyi bir şekilde işlenmesine olanak verir. Üst silindirler üstündeki baskı değişken olarak ayarlanabilir.

Büyük üst silindirler

Büyük üst silindirler vatka sarması olmaksızın uzun kullanım ömrünü garanti eder. Üst baskı silindirlerinin büyük olması sayesinde, aynı dairesel hız değeri için silindir devir sayıları düşük tutulur. Bu sayede silindir sıcaklıkları da azaltılmış olur. Bu yüksek üretim hızları için temel şarttır. Üst silindir rulmanlarının yeni tasarımı, silindir sıcaklığının düşük tutulmasını sağlar ve silindir değiştirilirken operatör konforunu arttırır.

Vatka oluşumunda son derece hızlı serbestleme

Eğer çekim sisteminde vatka sarması olursa, hızlı serbestletme, ezilmiş vatka sarımının oluşmasını önler. Bu, vatkanın düzensiz olarak uzaklaştırılmasını, manşon hasarını ve sonuç olarak şerit kalitesini, cer makinasının çalışma performansının bozulmasını önler.

Rahat çalışma

Çekim sistemi mesafelerinin mastarsız olarak ayarı hızlı, tekrarlanabilir harman değişimine olanak verir ve alt silindirin tam paralel olarak ayarlanmasını garanti eder. Basınçlı hava yardımıyla şeridin hızlı ve güvenilir bir şekilde işlem görmesi sağlanır.

Online Kalite İzleme

Rieter Kalite İzleyici sayesinde güvenilirlik

Rieter Kalite İzleyici (RQM) güvenilir bir şekilde hatalı şerit üretimini önler. Regüle sisteminden bağımsız olarak çalışır. RQM hareketli silindirler üstünde üretilen şeridin inceliğini konrol eder ve önceden belirlenmiş sınırların dışına çıkıldığında cer makinasını otomatik olarak durdurur. Spectrogram en kısa dalga boylarını bile izler ve böylece ölçüm hassasiyetini doğrular. Bu, laboratuarda yapılan şerit testlerinin sayısını azaltır. Daha fazla analiz için, Rieter SPIDERweb veri toplama sistemine bağlantı mümkündür.

RQM’in kaydedilmiş kalite verileri:

• Şerit numarası % A
• Şerit düzgünsüzlüğü % CV ve 5 cm, 10 cm, 25 cm, 50 cm, 1 m, 3 m, 5 m için uzunluk varyasyon değerleri
• Fiili spektogram
• 11 güne kadar kalite diyagramının sunumu > 2 cm’den kalın yerlerin kaydedilmesi

Kalın yerleri saptamanın avantajları:

• Tarak, penye makinası ve cer makinasının bakım ve temizliğinin izlenmesi
• Şerit eklemelerinin izlenmesi
• Teknolojik optimizasyon ile destek
• Şerit ve iplik kalitesinin iyileştirilmesi
• Fitil makinası, iplik makinası ve sarım makinalarında yüksek verimiliğin sağlanması

AUTOhelp sayesinde hızlı hata düzeltme

AUTOhelp hata kontrol sistemi daha hızlı bir şekilde hatayı düzeltir ve makinanın daha fazla üretmde kalmasını sağlar. Spektromda bir pik meydana gelecek olursa RQM otomatik olarak cer makinasını durdurur. Bir tuşa basılarak, olası hata sebepleri makina ekranındaki kinematik şema üzerinde görülür. Bu sayede meydana gelen hata hızlı bir şekilde düzeltilir.

Şeridin Kovaya Yerleştirilmesinde Yenilik

Patentli CLEANcoil koyler

Suni ve sentetik elyafın hassas bir şekilde kovaya yerleştirilmesi

Suni ve sentetik elyafın işlenmesi sırasında, koyler tablasının altında avivaj maddesi artıkları birikebilir. Sonuç, kalite değerlerinde bozulma, yeri değişmiş şerit tabakaları veya sık temizlik gereksinimidir. CLEANcoil koyler, problemi bal peteği yapısı ile çözer. Polyester işlenmesi durumunda, temizleme süreci avivaj maddesi artıklarına bağlı olarak iki saatten 1 – 7 güne uzatılabilir. CLEANcoil yüksek miktarda kova dolumunu, hassas bir şekilde şerit yerleştirmeyi ve sonraki işlemde şeridin kesintisiz akışını garanti eder. CLEANcoil tüm hammaddeler için standart bir koylerdir ve bu nedenle maksimum esneklik sağlar.

Patentli, güvenilir şerit ayırma

Suni ve sentetik elyafta olduğu gibi, yüksek lif-lif aşındırması olan elyaf işlenirken, sorunsuz kova değiştirme için aktif şerit separatörü gereklidir. Burada, Rieter, cer makinalarının mekanik olmayan, akılcı çözümü öne çıkmaktadır. Çekim sistemi ve çekim silindirleri arasında oluşturulan ince bir yer, koylerin altına taşınır ve kova değişiminde kopar. Bu, makinanın standart versiyonu içinde yer alır.

Doğru ilk şerit tabakaları için eşsiz sensör

Günlük kullanım sırasında, kova yayları eskiyebilir. Sonuç olarak, boş kovalardaki kova plakaları, olması gerektiği gibi en yüksek noktada olmaz. Eğer böyle bir kova kullanılacak olursa, şerit, kısa bir yavaş çalışma periyodundan sonra, tam üretim hızındayken çok alçak kova plakası üzerine düşer. Bu sargıların karışması ile sonuçlanacaktır.

Sonraki işlem kademelerinde verimlilik

İlk şerit sargısı koyler plakası ile temas ettiğinde RSB-D 26’deki temassız hassas bir fotosel bunu algılar ve makinayı derhal yavaş moddan tam üretim hızına geçirir. Bu, çok düşük tablalı kovalarda bile kontrollü şerit yerleştirmeyi garanti eder, sürekli aynı şerit ve iplik kalitesine olanak verir. İlk metreden itibaren hassas şerit yerleştirme, şeritlerin kovadan sonraki işlemler için çekilmeleri sırasında karışmayı ve kopuşu önler. Dolayısıyla kovalar tamamen boşalıncaya kadar kesintisiz olarak çalışırlar. Bu söz konusu özellik, makina randımanını en yüksek seviyede tutar, teknisyen müdehalesini azaltır ve şerit telefinin meydana gelmesini önler.

Aykırı değerler olmaksızın kalite

Çok az sayıda kovanın problemli olduğu durumlarda bile, yeni şerit sensörü önemli avantajlar sağlamaktadır. Bir yıl içinde doldurulan kova sayısının %1`inin etkilendiği düşünülürse, bu, her bir cer makinası için 4 000 kova demektir. Şerit sensörü, zor koşullara rağmen, tüm kovalarda ilk şerit tabakalarının hatasız sarımını garantilemektedir. Bu “sık rastlanan hata” ları içermeyen mükemmel kaliteye doğru önemli bir adımdır. Bu yenilik halen patent aşamasındadır.

Servis ve Bakım Konsepti

Düşük maliyetle makinanın daha fazla üretimde olması

Bağımsız bakım

Başarısı ispatlanmış makina taraflarının bağımsız üretimine ilave olarak, RSB-D 26 makina taraflarının birbirinden bağımsız bakımı ile verimlilikte de artış sağlamaktadır. Bu, makinanın bir tarafında üretim devam ederken diğer tarafta bakım çalışması yapılmasını mümkün kılmaktadır. Bu sayede cer makinasının verimliliği daha da arttırılmıştır. Bakım faaliyetlerinde bu tür esneklik şimdiye kadar sadece tek kafalı cer makinalarında biliniyordu.

Merkezi yağlama şeridi

Makinanın her iki tarafında ideal bir şekilde erişilebilir merkezi yağlama şeridi önemli yağlama noktalarının unutulma riskini azaltır.

Frekans kontrollü tahrikler

RSB-D 26 cer makinasında operatör hem emiş yoğunluğunu hemde üretim hızını kolayca ve hızla makina ekranından yapar.

Hızlı, kolay işletim

Cer makinasının ortasındaki çalışma platformu makinanın rahat ve güvenli bir şekilde çalıştırılmasını ve bakımın rahat bir şekilde yapılmasını sağlar. Geniş bir şekilde açılan kapaklar makinanın tüm komponentlerine ergonomik bir şekilde erişime olanak verir. Makinanın her iki tarafı için ayrı gösterge panelleri ve MEMOset tip yönetimi, 20 farklı tipe kadar parametrelerin depolanmasını sağlar ve hızlı parti değişimine olanak verir.

Az Yer Gereksinimi

Her türlü işletme yerleşim alanı koşullarına uygun makina yerleşimi

Cağlık ile esneklik

İplikhanedeki mevcut yer durumuna uygun optimum yerleşim için 2, 3 ve 4 sıralı kova düzenlemesi için aktif olarak
tahriklenen motorlu cağlık versiyonları mevcuttur. 1 000 mm çapa kadar geniş besleme kovaları için, Rieter, RSB-D 26 için, iki seçenek sunmaktadır. Kovalara optimal erişim için 2 sıralı çağlık düzeneğinin yanı sıra, özellikle yerleşim alanından tasarruf sağlayan 3 sıralı kova düzeneği de mevcuttur. 3 sıralı kova yerleşimi, çağlığın uzunluğunu azaltmakta ve Rieter tarafından özellikle önerilmektedir. Müşteri, 3 sıralı 600 mm çaplı besleme kovalarına rahat erişmek için beslenen kovalar arasında bir boşluk yaratmak istediğinde, bu istek “Comfort-cağlık” ile gerçekleştirilebilmektedir.

Düşük Enerji Tüketimi

Yenilikçi tahrik kavramı

Enerji-tasarruflu genel konsept

RSB-D 26 klasik cer makinalarına göre daha az motor ve tahrik elemanı gerektirir. Basit ve sağlam kayış tahriği kompleks dişli çözümlere göre avantajlıdır. Tüm bunlar enerji tüketiminin düşük olmasını sağlar. Bu sayede cer makinası yatırımı ile ilgili olarak, ilginç bir tasarruf potansiyeli ortaya çıkmaktadır. Etkili bir soğutma sistemi yüksek ortam sıcaklıklarında bile, motorun güvenilirliğini sağlamaktadır. Yeni güç kaynağı kısa şüreli şebeke dalgalanmalarında bile, cer makinasının tam işlevselliğini garanti eder.

ECOrized emiş sistemi – sadece Rieter’de

RSB-D 26, enerji tasarrufuna yardımcı olur. Emiş sistemi ECOrized buna önemli bir katkı sağlamaktadır. Frekans kontrollü emiş motoru sayesinde, fan, üretim için maksimum hız yerine gerekli olan hızda efektif bir şekilde çalışmaktadır. Buna ilave olarak, enerji tasarrufu için tüm hareketli parçaların ağırlıkları optimize edilmiştir. Bu nedenle enerji tüketimi azalmıştır.