SB-D 26 Regülesiz Çift Kafalı Cer Makinası

Regülesiz Çift Kafalı Cer Makinesi SB-D 26

1000 mm’ye Kadar Eşsiz Kova Değiştiricili Çift Kafalı Cer Makinesi

Çift kafalı regülesiz cer makinası SB-D 26 1 000 mm’ye kadar eşsiz kov değiştiricisi ile maksimum makina randımanını garanti eder. Makina tasarımındaki genel mantık işçilikten ve yerden tasarruftur. 1 100 m/dak.’ya varan üretim hızları ve işletme koşullarında başarısı ispatlanmış 3 üzeri 4 çekim sistemi olağan üstü iplik kalitesini garanti eder.  Eşsiz merkezi çekim sistemi ayarı ve üretim hızının gösterge panelinden kolayca ayarlanabilmesi de müşteri memnuniyetini arttırır. Enerji tüketimi diğer üretici makinalarına göre %20 daha azdır.

Minimum yer kullanımı ile en yüksek verimlilik

SB-D 26 regülesiz çift kafalı cer makinası, bir önceki versiyon SB-D 22 ile karşılaştırıldığında ham maddeye bağlı olarak cer şeridi üretimini %33’e varan oranda artırır. Bunu gelişmiş elyaf yönlendirmesi sayesinde başarır. Çapı maksimum 1.000 mm olan kovalar için döner kova değiştirici, makina operatöründen bağımsız olarak yüksek makina verimliliğini garanti eder. %25 daha az kayışlı ECOrized tahrik konsepti enerji tasarrufu sağlar. Sadece 2,98 m genişliğiyle sınıfının en kompakt makinasıdır. Bu nedenle alanın sınırlı olduğu işletmelerde idealdir.

Ekonomi

  • Cer makinası, bir önceki model ile karşılaştırıldığında ham maddeye bağlı olarak şerit üretimini %33’e varan oranda artırır. Bunu gelişmiş elyaf yönlendirmesi sayesinde başarır.
  • Çapı maksimum 1.000 mm olan kovalar için döner kova değiştirici, makina operatöründen bağımsız olarak yüksek makina verimliliğini garanti eder.
  • ECOrized tahrik konsepti %25 oranında daha az kayış gerektirir. Bu enerji maliyetlerinden tasarruf sağlar.

Kalite

  • Çekim sistemindeki sürekli emiş ve üst silindirlerde bulunan temizleme dudakları, iplikte en iyi Classimat değerlerini garanti eder.
  • CLEANtube donanımına sahip şerit kanalı, pamuk materyali ile çalışılması esnasında şeritlerin temiz bir şekilde kovaya yerleştirilmesini sağlar. Bu, yüksek iplik kalitesini garanti eder. (Opsiyonel)
  • Koyler tablasının altına yerleştirilen sensör, ilk santimetreden itibaren hatasız şerit istifleme olanağı sağlar. Dolayısıyla takip eden süreçte, kovalar tamamen boşalıncaya kadar kesintisiz üretim gerçekleştirilir. (Opsiyonel)

Esneklik

  • Koyler hızı, kova tablası hızı, emiş yoğunluğu ve çıkış hızı dokunmatik ekrandan kolayca ayarlanabilir. Bu, elektronik regüleli tahrikler sayesinde sağlanmaktadır.
  • Makinanın kompakt boyutları, alanın dar olduğu koşullar için idealdir.
  • Çekim sistemi ekartman mesafelerinin merkezi olarak ayarlanabilmesinin yanı sıra SLIVERprofessional uzman sistemi, parti değişim süresini minimuma indirir.

Yüksek enerji tasarrufu

Mükemmel bir tahrik sistemi sayesinde enerji tüketimi eşdeğer cer makinalarına göre yaklaşık %20 daha düşüktür.

Eşsiz kova değiştirici konsepti

Geniş kova boyutlarının ve otomatik kova değiştiricinin avantajları. 1 000 mm kovalara kadar otomatik kova değiştirici sayesinde yüksek verimlilik. Çift kafalı cer makinasında 1 000 mm çapa kadar çap ölçüsüne sahip kovalar için her iki kafada eşzamanlı kova değiştiricisi benzersizdir. Bu, teknisyen müdahalesi olmaksızın daha uzun çalışma sürelerinin yanı sıra yüksek üretim verimliliği sağlar. Özellikle personel dağıtımının azaltıldığı iplikhanelerde, %10’dan fazla verimlilik düşüşlerinden kaçınılmaktadır. Geleneksel çift kafalı cer makinalarına kıyasla, penye pamukla üretim günlük 6 tona kadar yükselir. Otomatik kova değiştiricisi kullanarak bir teknisyene 1,5 kat daha fazla SB-D 26 cer makinası tahsis edilebilir.

Geniş kova boyutları sayesinde daha az kova transportu ve şerit ekleme

SB-D 26 cer makinalarında, 1 000 mm çapındaki geniş çıkış kovalarının kullanılması mümkündür. Bu, daha küçük kova boyutlarına kıyasla, yılda 400 000’e kadar daha az kova transportu, şerit ekleme ve bunun yanı sıra işletim maliyetleri ve kalitesel anlamda eşsiz avantajlar sağlayan cer makinası anlamına gelir. Örneğin, daha büyük kova boyutları kullanmak, bobin makinası üzerindeki kesim sayısını azaltır.

1 000 mm çapındaki kovalar için kova değiştiricinin işlem sırası

Kova magazininde her bir kafa için 1 adet olmak üzere 2 adet rezerve kova varken, koylerlerin altında bulunan 2 kovada şerit sağımı gerçekleşir (Şekil 1). Kova dolumu tamamlandıktan sonra makina durur ve kova değiştirici 180 dönerek dolu kovaları boş kovalarla değiştirir. (Şekil 2 – 4). Makina otomatik olarak tekrar çalışır. Cer makinasının yanındaki teknisyen, ayak pedalıyla kova değiştirme kollarını açar ve kovaları boş kovalar ile değiştirir.

Modern Çekim sistemi Mühendisliği

Merkezi çekim sistemi ayarı ile hızlı parti değişimi

Zedelemeden, hassas elyaf kılavuzlama. Başarısı ispatlanmış Rieter 3 üzeri 4 çekim sistemi cer makinasının kalbidir. Çekim ünitesi geometrisinin ve alt silindirlerin yatak bağlantılarının avantajları, silindir aralıklarının dar olmasına olanak verir. Hassas elyaf kılavuzu kısa elyafın da işlenmesini mümkün kılar.

Büyük üst baskı silindirleri

Büyük üst silindirler tülbent sarması olmaksızın kesintisiz üretimi ve bunun yanı sıra uzun kullanım ömrünü garanti eder. Üst baskı silindirlerinin büyük olması, dönme hızını ve dolayısıyla üst silindir manşonlarının sıcaklıklarını düşük tutar. Bu, yüksek üretim hızları için temel şarttır. Üst silindir rulmanlarının yeni tasarımı, rulmanların sıcaklığının düşürülmesine olanak sağlar ve silindirlerin değişimi esnasında operatöre kolaylık sağlar. Üst silindir baskısı değişken olarak ayarlanabilir.

Tülbent sarması halinde son derece hızlı baskı serbestletme

Eğer çekim sisteminde tülbent sarması olursa, makinanın duruşu sırasında hızlı serbestletme, sarma sonucu oluşan tülbentin ezilmesini önler. Bu, tülbentin düzensiz olarak uzaklaştırılmasını, manşon hasarını ve sonuç olarak şerit kalitesini, cer makinasının çalışma performansının bozulmasını önler.

Rahat çalışma

Çift kafalı bir cer makinasında,her iki kafanın eşzamanlı olarak merkezi çekim ayarı eşsiz bir özelliktir. Çekim sistemi mesafelerinin mastarsız olarak ayarı, hızlı, tekrarlanabilir  harman değişimine olanak verir ve alt silindirin tam paralel olarak ayarlanmasını garanti eder. Basınçlı hava yardımıyla şeridin hızlı ve güvenilir bir şekilde işlem görmesi sağlanır.

Etkin Emiş

Hassas emiş sayesinde mükemmel temizlik

Üst silindirlerdeki temizleme kenarlarının (dudaklarının) kaldırılması.Temizleme kenarlarında (dudaklarında) biriken pislik, kenarların fasılalı olarak kaldırılması sayesinde doğrudan emiş bölgesine iletilir.İşletme deneyimlerinde, baskı çubuğunda toz toplanmasından dolayı şeridin huniyi daha az tıkadığı doğrulanmıştır. Artan iplik temizliği düşük IPI değerlerine (ince yer, kalın yer ve neps) ve Classimat hatalarının yanı sıra iplik temizlik kesmelerinde de azalmaya neden olmaktadır.

Üst silindirlerin daha seyrek temizlenmesi

Patentli Temizleme kenarları (dudakları) ve bunların yerleşimi, cer makinası üst silindirlerinde elyaf birikimini ve dolayısıyla temizleme gereksinimini azaltmaktadır. Temizleme kenarları (dudakları), yapışkan pamuklarla çalışırken bile mükemmel şerit kalitesini garanti eder. Temizleme nedeniyle azalan duruşlar ve çekim sisteminde engellenen şerit sarması sayesinde, makinanın verimliliği artmaktadır.

Temizlik şerit beslemede başlar

Çekim sisteminden önce ek bir emiş noktası, SB-D 26 üzerindeki toz emilimini daha da artırmaya yardımcı olur ve makinadaki temizleme  gereksinimini azaltır. Şerit temizliğinde gerçekleşen en küçük iyileştirmeler, final iplik üretim prosesinde çalışma davranışında olumlu bir etkiye sahiptir.

Sabit emiş

Otomatik filtre temizleme sistemi bir sıyırıcı yardımıyla filtre eleğini temiz tutar. Emiş kutusundaki yenilikçi diferansiyel basınç ölçümü otomatik temizleme periyotlarını kontrol eder ve emişi hemen hemen sabit tutar. Sonuç sabit şerit ve iplik kalitesinde ve bunun yanı sıra sonraki işlem kademelerinin çalışma performansında görülür.

Şeridin Kovaya Yerleştirilmesindeki Yenilikler

Hassas, sabit şerit yerleştirme kalitesi ve sorunsuz sonraki işlemler

CLEANcoil ve CLEANcoil-PES koyler. CLEANcoil tüm hammaddeler için standart bir koylerdir ve bu nedenle maksimum esneklik sağlar. Spiral koyler borusu, en yüksek çıkış hızlarında bile, hatasız şerit yerleştirmeyi garanti eder. Koylerin bal peteği yapısındaki alt kısmı avivaj maddesi birikimini önler.

%100 polyester işlemek için, yeni tip bir kaplamalı en son geliştirilen CLEANcoil-PES şerit yerleştirmede eşsiz avantajlar sunmaktadır. Kritik PES lifleri ile çalışılırken bile temizleme periyodu en az %100 uzatılabilir. Bu aynı zamanda daha sabit kalitede şerit ve iplik üretimine sebep olur.

Patentli, güvenilir şerit ayırma

Suni ve sentetik elyafta olduğu gibi, yüksek lif – lif sürtünmesi olan elyaf çalışılırken, sorunsuz kova değiştirme için aktif şerit koparması gereklidir. Bu noktada Rieter cer makinalarının mekanik  olmayan, akılcı çözümü öne çıkmaktadır. Çekim sistemi ve çekim silindirleri arasında oluşturulan ince bir yer, koylerin altına taşınır ve kova değişiminde kopar. Patentli, güvenilir şerit ayrımı, makinanın standart ekipmanına dahildir.

Etkin işletim

Esneklik ve ergonomi birleşti

Frekans kontrollü ana tahrik

Konvansiyonel çift kafalı cer makinaları erişilebilirlik, kullanıcı kolaylığı ve iş güvenliği açısından belirgin biçimde sınırlıdır. Çekim sisteminin çalıştırılması ancak ön taraftan mümkündür ve personel, küçük basamaklarda ayaklarını geniş açarak durmak zorundadır. SB-D 26’de, yanal çalışma platformları rahat, emniyetli ve hızlı bir çalışma olanağı sağlar. İplik işletmeleri, müşterilerinin üretim ile ilgili taleplerini  daha da hızlı bir şekilde karşılamak zorundadır. SB-D 26’de, işletim personeli emiş yoğunluğunu kolayca ve hız bir şekilde makina ekranından yapar.

Bu, tahrik kasnakları için zaman ve depolama masrafından tasarruf sağlar. Ayrıca, cer makinasının verimliliği, sonraki proses aşamalarının gereksinimlerine göre tam olarak ayarlanabilir. Frekans invertörlü etkili bir soğutma sistemi tasarımı yüksek ortam sıcaklıklarında bile, motorun güvenilirliğini sağlamaktadır. Kendinden açıklamalı ekran görüntüleri makinanın çalışmasını basitleştirir.

Ergonomik ve emniyetli makina  tasarımı

Konvansiyonel çift kafalı cer makinaları erişilebilirlik, kullanıcı kolaylığı ve iş güvenliği açısından belirgin biçimde sınırlıdır. Çekim sisteminin çalıştırılması ancak ön taraftan mümkündür ve personel, küçük basamaklarda ayaklarını geniş açarak durmak zorundadır. SB-D 26’de, yanal çalışma platformları rahat, emniyetli ve hızlı bir çalışma olanağı sağlar.

En düşük enerji tüketimi

Yenilikçi tahrik kavramı

Enerji-tasarruflu genel konsept

SB-D 26 yenilikçi tahrik konsepti ile enerji tasarrufu sağlar. Daha kompleks çözümler yerine kayış tahrikleri ve minimum sayıda motorlar ve inverterler Rieter cer makinalarının enerji tüketimini düşük tutar. Tek kafalı veya diğer çift kafalı cer makinalarına kıyasla kısa güç aktarma organlarının yanı sıra yüksek verimli motor teknolojisi düşük enerji tüketimine olanak verir. Son teknoloji tahrik sistemi sayesinde, enerji tüketimi karşılaştırılabilir makinalara göre yaklaşık %20 daha düşüktür.

Frekans konverterinin daha esnek kullanımı

Frekans dönüştürücünün diğer Rieter makinalarında da kullanılabilmesi nedeniyle, yedek parça ve depolama masraflarından tasarruf sağlar. Hızlı değiştirme ve duruşları azaltma olanağı sağlayan bakım işlevleri sunar. Frekans dönüştürücü, 10 yıllık uzun bir hizmet ömrü için tasarlanmıştır.

Servis ve bakım konsepti

Düşük bakım maliyetleri

İyi erişim

Cer makinasının sol ve sağ tarafındaki geniş çalışma platformu makina bakımının rahat bir şekilde yapılmasını sağlar. Geniş bir şekilde açılan kapaklar makinanın tüm komponentlerine ergonomik bir şekilde erişilmesine olanak verir.

Merkezi yağlama şeridi

En yüksek güvenilirliği sağlamak için, cer makinaları standart bir özellik olarak merkezi bir yağlama şeridi ile donatılmıştır ve söz konusu şerit, yağın ihtiyaç duyulan tüm parçalara iletilmesini sağlar. Yağlama şeridi sayesinde hemen her parçaya optimum erişim sağlanır ve önemli yağlama noktalarını unutma riskini azaltır.

Hızlı gerdirme aparatı

Kayışlar için hızlı gerdirme tertibatları, bakım personelinden bağımsız olarak, doğru kayış gerdirme kuvvetini garanti eder. Bu, hızlı kayış değişiminin yanı sıra kayışların ve rulmanların uzun ömürlü olmasını da sağlar.

Minimum Yer Gereksinimi

Her türlü işletme koşullarına uygun makina yerleşimi

SB-D 26 düşük alan gereksinimine sahiptir. RSB-D 24 çift kafalı regüleli cer makinesinin, regülesiz çift kafalı cer makinaları SB-D 26 ile kullanılması, dar alana sahip işletmeler için idealdir. 1 000 mm’lik kova değiştiriciyi de içeren makina genişliği yalnızca 2,98 m’dir. Makinanın zemin üstüne olduğu gibi zemine gömülü olarakta monte edilmesi mümkündür. Zemine gömülü olması durumunda makina uzunluğu bir metre kısalmaktadır.

Değişik cağlık seçenekleri ile sağlanan esneklik

İplikhanenin mevcut alanına uygun şekilde yerleştirilmesi için, tahrikli cağlık varyantlarının 2-, 3- ve 4-sıra kovalı olarak kullanılması mümkündür. 1 000 mm çapa kadar geniş besleme kovalarında Rieter, SB-D 26 için iki farklı cağlık dizayn seçeneği sunmaktadır. 2 sıralı çağlık boyunca kovalara optimal erişimin yanı sıra, özellikle yerden tasarruf sağlayan 3 sıralı kova yerleşimi de mevcuttur. 3 sıralı kova yerleşimi, tahrikli cağlığın uzunluğunu azaltmakta ve dar alana sahip işletmeler için Rieter tarafından özellikle önerilmektedir.

Ürün Yelpazesi

Bireysel ihtiyaçlarınız için doğru cer makinası

Kurulu 40 000 ‘den fazla RSB/SB cer makinası ile Rieter dünya çapında önde gelen cer makinası üreticisidir. Cer makinası yeniliklerimiz müşterilerimiz için rekabet avantajları sağlar. Rieter, geniş cer makinası ürün yelpazesi ile, kalite, verimlilik, işletim kolaylığı sağlamakta ve yer gereksinimi bakımından, her türlü ihtiyaca en doğru cer makinasını önermektedir. Rieter, üretmekte olduğu tüm regüleli cer makinalarında en yüksek teknoloji dinamik RSB regüle tekniğini kullanmaktadır. Söz konusu regüle sistemi, iplikte ve son üründe en yüksek kalite standartlarını ve bunun yanı sıra üretimin sonraki aşamalarında üstün çalışma davranışlarını garanti eder.


PDF Broşür İndir


SB-D 26 Çift Kafalı Cer Makinası