İplik Bağlama Paketi

İplik bağlama esnasında oluşan kopmalar için çözüm

Bağlama robotunun normal standart metod ile çalışması aşağıda belirtilen uygulamalarda sık sık iplik kopmalarına neden olmaktadır:

 

  • Düşük büküm katsayılı iplikler
  • Yüksek miktarda kısa elyaf içeren iplikler
  • Zayıf elyaf-elyaf tutunma özelliği olan iplikler
  • Rejenere lifler

 

İplik bağlama esnasında oluşan kopmaların ana nedenleri:

 

  1. Çıkış silindiri hızının sıfırdan standart hıza yükselmesi nin sonucu olarak, çıkış silindiri temasa geçmesi esnasında ani gerginlik artışı nedeniyle oluşan iplik kopuşları. Bu problem çıkış milinde sık sık sarma oluşması şeklinde kendini belli eder. (Şekil 1)
  2. İpliğin bağlama robotundan bobinleme kafasına aktarımı sırasında, çıkış silindirinin ikinci yükselişinde oluşan gerginlik kaybı nedeniyle oluşan iplik kopuşları Rotor içerisindeki merkezkaç kuvvet nedeniyle, bağlanmış olan iplik hafifçe rotorun içerisine çekilir. Oluşan kalın yer aşırı büküm nedeniyle kopuşa yol açar. Bobin üzerinde pekçok kere tekrarlayan paralel sarımlar bu hatanın bir göstergesidir. (Şekil 2)

 

Bu şekilde iplikler eğrilemezler yada belli sınırlamalar ile eğrilebilirler. Şu ana kadar olan çözümler, üretim hızını düşürmek, hammadede değişiklik yapmak veya karışım oranlarını değiştirmek şeklindeydi.

 

SUESSEN’in İplik Bağlama Paketi bu problemler için çözüm getirmektedir.

 

İplik transferi esnasında iplikte gerginlik kaybını önlemek amacıyla, düğümleyici robot bir kilitleme silindiri ve modifiye edilmiş kam ile donatılmaktadır. Böylece çıkış silindirinin ikinci kez kaldırılması elimine edilmiş ve iplik kaldırma halkasının hareketi optimize edilmiş olur. İplik gerilimi iyileştirilmiştir ve ipliğin sarım kafasına transferi daha güvenli olmaktadır. Buna ilave olarak çıkış silindiri temas haline geçerken pneumatik olarak hareket ettirildiğinden, iplik kopuşlarının ve çıkış miline sarmalara neden olan ani gerginlik artışlarının önüne geçilir.

 

Şerit meteryaline ve çıkış hızına dayalı olarak kilitleme silindiri aktif hale getirilebilir veya etkisiz hale getirilebilir.

 

Bağlama paketi Tip l ve Tip ll robotlar için uygundur.