R 66 – Rieter Tam Otomatik Open End Makinası

Tam Otomatik Open End İplik Makinası R 66

Kalite ve Verimlilik için En Modern Teknoloji

Tam otomatik open end iplik makinası R 66 kalite ve verimliliği temsil eder. Yeni eğime kutusu S 66 yüksek eğirme stabilitesini ve iplik mukavemetini garanti eder. Düşük enerji tüketimi, sağlam konstrüksiyon ve R 66’nın kullanım kolaylığı uygulamada son derece etkileyicidir. Modern eğirme teknolojisi geniş bir uygulama yelpazesi için optimizasyon fırsatları sunar. İpliğe benzer AEROpiecing ekleme de dahil olmak üzere R 66′ nın sabit iplik kalitesi bir iplik tedarikçisinin lider konumda olmasını garanti eder.

Ekonomi

 • 700 rotor ile çok yüksek verimlilik ve modern eğirme teknolojisi sayesinde %5’e varan oranda daha yüksek üretim. Çok kolay kullanım ve bakımdan kullanıcı fayda sağlar.
 • 6 etkin robot (döngü süresi 20 saniye), çok fazla sayıda ekleme ve bobin değişimi olması durumunda bile, yüksek verimlilik sağlar. Benzersiz servis istasyonları bakım süresini kısaltır ve kesintisiz çalışmaya olanak verir.
 • Gelişmiş teknoloji ve otomatik filtre temizleme ECOrized sayesinde %10 ‘na varan oranda enerji tasarrufu.

Kalite

 • Bireysel merkezlemeli ve değiştirilebilir eğirme elemanlı gelişmiş S 66 eğirme kutusu ile daha yüksek kopma mukavemeti ve iplik düzgünlüğü.
 • Üniform iplik kalitesi nedeniyle sonraki işlem kademelerinde iyi özellikler. Eşsiz AEROpiecing® teknolojisi sayesinde ipliğe benzer eklemeler ve her temizleme döngüsünde VARIclean rotor temizliği.
 • Soğuk Düze teknolojisi ile daha soğuk düze yüzeyi sayesinde artan iplik kalitesi (hassas elyafın hasar görmesini önler).

Esneklik

 • Makinanın iki tarafının birbirinden bağımsız olarak ayarlanması nedeniyle esneklik(opsiyonel). İki ayrı masura yükleyicisi ve taşıma bandı masuraların karışmasına karşı maksimum koruma sağlar. Otomatik bobin transportu(nakli) için ideal.
 • Sadece 6 parametre ve eXpert Piecing System (XPS) ile tavsiye edilen ayarlar ile kolay robot ayarı.
 • Uzman tedarikçi Amsler tarafından sağlanan entegre VARIOspin fantazi iplik donanımı (opsiyonel). Retrofit işlemi kolaydır.

%5 Daha Fazla Üretim

Her bir makinada 700 rotor ile daha fazla üretim

R 66 open end makinası yeni geliştirilen eğirme kutusu ile dünyadaki en verimli ve 700 rotor sayısı ile en uzun open end iplik makinasıdır.

En iyi eğirme stabilitesi için yeni S 66 eğirme kutusu

Yeni S 66 eğirme kutusu daha iyi eğirme stabilitesi için kalitesi kanıtlanmış S 60 eğirme kutusunun daha da geliştirilmişidir ve bu sayede open end makinasında daha az kopuş meydana gelir. Buna ilave olarak yeni geliştirilen özellikler sayesinde optimizasyon esnekliği sağlar ve ergonomiyi iyileştirir.

Daha iyi eğirme teknolojisi ile verimlilikte kanıtlanmış avantajlar

Dünyadaki diğer makina üreticileri ile yapılan karşılaştırmalar da R 60 ve R 66 open end iplik makinalarında üretilen ipliğin daha yüksek mukavemete sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Pek çok iplik işletmesi hızı arttırarak veya iplik bükümünü azaltarak bundan yararlanmaktadır. Böylece R 66’nın verimliliği en az %5 oranında artar.

Akıllı parti değişimi verimliliği arttırır

Etkin bir parti değişimi, değişim sırasında ve öncesinde üretim kayıplarını azaltır. Bu nedenle üretim planlaması üretimin fiili durumu ile akıllı bir şekilde koordine edilebilir. R 66 iplik ünitelerindeki üretimin durumunu bilir. Makinadaki yeni yazılım ile her bir eğirme ünitesi için modüller kullanılarak, bireysel optimizasyon gerçekleştirilebilir:

 • Geçiş modu: Parti nasıl tamamlanmalı ve ne değiştirilmeli?
 • Başlatma modu: Parti değişim ne olmalı?
 • Numune partilerin yerleştirilmesi kolay

Çalışan partinin dışında makinada numune bobinlerinin de çalışılması mümkündür. Bunlar üretim kaybı olmaksızın doğrudan fiili üretime entegre edilebilir. Daha sonra, istenildiği gibi, mevcut üretim sorunsuz devam eder ya da çok hızlı bir şekilde sonlandırılır.

Akıllı programlama makinanın boşta kalmasını önler

R 66 open end iplik makinasında parti değişikliklerinde derhal çalışılmaya başlanabilir. Ancak, üretimin devam etmesi gerekli ise, makina ne kadar zaman(süre) gerektiğini bağımsız olarak hesaplar. Böylece, R 66 partinin tamamlanma süresine programlanabilir. Bu, hassas planlamaya olanak verir ve böylece tam bu anda her şey yeni parti için değişime hazırdır. Bu, duruşu ve bekleme süresini önler.

Daha İyi İplik Kalitesi

Gelişmiş eğirme teknolojisi ile belirgin avantajlar

Rotor ve düzenin otomatik merkezlenmesi ile daha iyi iplik kalitesi

Her eğirme kutusu, eğirme ünitesinin her kapatılışında, rotor ve alıcı düze arasında otomatik merkezleme işlemini gerçekleştirmektedir. Bir eğirme ünitesi değiştirildiğinde de bu işlem gerçekleştirilir. Rotor rulmanı ile alıcı düze ve ayna arasında merkezleme elemanı sayesinde, bir eğirme pozisyonundan diğer eğirme pozisyonuna olan varyasyon azalır. Sonuçta daha iyi iplik kalitesi elde edilir.

Tam pozisyonlama için TWISTunit

TWISTunit’in eşsiz tasarımı rotor ve düze arasındaki kesin mesafe için büyük avantajlar sunar. Bu, sabit yüksek kalite ve eğirme stabilitesi için ön şarttır. Düze bir bayonet ile rotor aynası içine emniyetli ve doğru bir şekilde entegre edilir. Tüm TWISTunit dışarıdan içeriye, tanımlanmış pozisyonuna eğirme vakumu ile çekilir. Tüm eğirme elemanları hızlı ve basit bir şekilde, herhangi bir ekipmana gerek duyulmadan çıkartılıp takılabilir.

1 cN/teks kadar daha yüksek mukavemet ve daha az sık rastlanan hatalar

R 66, önemli ölçüde düşük bir eğirme gerilimi ile çalışır. Bu, alıcı boru içermeyen eğirme kutusunun yeni geometrisi ile mümkün olmaktadır. Eğirme işlemi çok daha stabil ve iplik mukavemeti çok daha yüksektir. Bu çok daha az zayıf nokta ve daha az iplik hatası ile sonuçlanır.

“Soğuk düze” teknolojisi ile daha iyi ısı dağılımı

“Soğuk düze” teknolojisi ile optimum materyal seçimi ve düzenin daha geniş tutucusu belirgin biçimde daha iyi ısı dağılımını garanti eder. Bunun sonucu düze sıcaklığı mevcut diğer teknolojilere göre yaklaşık 10 °C daha düşük olur. Bu, sadece suni ve sentetik elyaftan üretim yapan iplikçilerin değil aynı zamanda yüksek çıkış hızlarında da yaralıdır.

Dijital iplik temizleyicisi Q 10A ile güvence altına alınmış kalite

Kanıtlanmış ve sağlam Rieter iplik temizleyici Q 10A iplik  hatalarını ölçmek için benzersiz bir dijital sensör kullanır.Olası iplik hata sinyalleri tam dijitalize elektroniklerle analiz edilir. Numara sapmalarında hızlı tepki, avantajlarından sadece birisidir.

Daha Az Enerji Tüketimi

%10’na varan tasarruf

R 66 DE ECOrized %10 tasarruf sağlar. R 66 DE’nin ECOrized konsepti 2 ana elemandan oluşur.

ECOrized’li Merkezi tahrikler

Enerji tasarruflu an tahrikler Avrupanın önde gelen motor üreticileri ile işbirliği yapılarak geliştirilmiştir. Bu motorlar R 66’nın enerji tüketimini yaklaşık %5 oranında azaltır.

Makinanın baş ve son kısmında gerçekleşen emiş %30 tasarruf sağlar

Kısa makinalarda hava akımının kapsamlı bir analizi, R 66 emme kanalının avantajlı şekli nedeniyle, uzunluğun enerji tüketimine az etkili olduğunu göstermiştir. Uzun makinalarda eğirme emişindeki kayıplar ve farklılıklar artar. R 66 DE open end iplik makinasının her iki ucundan yapılan emiş, uzunluğu ikiye böler ve böylece emiş gücünde %30 tasarruf sağlar. Rieter kompakt iplik makinalarında da ispatlanmış bu konsept, uzun open end iplik makinalarının enerji tüketiminde %6’ya varan oranda tasarruf sağlar. R 66 DE open end iplik makinalarında her iki etki birleşmiş olup sonuçta %10’a varan oranda enerji tasarrufu sağlanır.

Eğirme ünitesinin minimal ısınması

Eğirme işlemi sırasında eğirme ünitesi tarafından oluşturulan ısı, ana emiş kanalındaki hava akımı ile etkin bir şekilde kontrol altında tutulur. Isı üretiminin en büyük kaynakları,makinanın tahrik ve uç kısmında bulunan merkezi tahrikler ve güç elektronikleridir. Emiş kanalındaki hava akımı, makinadan etkin bir şekilde ve düşük  maliyetli ısı uzaklaştırmaya olanak verir. Bu, eğirme pozisyonunda eğirme klimasının minimum olmasını sağlar. Parafinleme ünitesi ve bobinler ısı oluşumundan hiç etkilenmezler. Masuralara sarılan ipliklerdeki nem kaybıda bu sayede minimize edilir.

Akıllı filte temizleme özelliği sayesinde enerji tasarrufu sağlanır

Emiş sistemleri çok fazla enerjiye gereksinim duyar. R 66’nın filtre ünitesinde basınç farkının(Ap) yölçümü otomatik temizleme döngülerini başlatır. Böylece eğirme için daha az miktarda enerji tüketirken sabit ve düşük seviyede negatif basınç sağlar. 600 pozisyondan daha uzun olan R 66 makinalarının baş ve son kısımlarında enerji tasarruflu motorlar kullanılmaktadır. Yarıya düşürülmüş emiş kanalı sayesinde, minimum enerji tüketimi sağlanmaktadır.

Ekonomik Otomasyon

Hızlı robotlar verimliliği artırır

R 66’nın robotları iplik kopuşu olduğu durumda bağlamayı ve bobin değişimini gerçekleştirir. Bu iki işlem paralel olarak ve birbirlerinden bağımsız olarak gerçekleşir. Rotor temizliği ve takım çıkarma dahil iplik eklemeyi içeren bir döngü 20 saniyeden daha uzun değildir. Robotların yüksek verimliliği ve hassasiyeti, en yüksek makina performansını ve üretimi garanti eder.

Üretim devam ederken bakımın gerçekleştirilebilmesi

Bakım amaçları için, her bir robot eğirme ünitelerinden ayrı olarak her taraftan kolayca erişilebilecek şekilde kendi pozisyonunda yer alır. Dolayısı ile, diğer robotlar bakım istasyonundayken, bir robot tüm ünitelere hizmet verir ve bu sayede üretim kaybı yaşanmaz.

İplik ekleme parametrelerinin kolay ayarı

Rieter eXpert sistemi, yıllardır Rieter tarafından kazanılan deneyimi, ekleme teknolojisindeki sürekli iyileştirmeler de dahil olmak üzere ,tüm kullanıcılar için kullanılabilir hale getirir. Başlangıç ayarı için, ham maddeyi robot panelinden tanımlamak yeterlidir. Böylece, robot kalan beş parametre için uygun ayarları bulabilir, hatta daha az deneyimli operatörler bile hızla ve kolayca üretim için uygun ayarlamaları belirleyebilir.

Ideal Bobin Oluşumu

Optimum bobinlerin oluşumu için tam esneklik. Yeni elektro mekanik iplik gezdirici (EMYT) tüm sarım parametrelerinin elektronik olarak ayarlanması için tam esneklik sağlar. Bobinin boyutu, sarım genişliğinin ve sarım uzunluğunun adaptasyonu ile transport işlemi için optimize edilebilir. Sarım gerilimi ve kenar oluşumu optimum bobin yoğunluğu için ayarlanabilmektedir. EMYT’nin akıllı kontrol sistemi, en iyi bobin kenarlarını oluşturmak için, otomatik olarak travers hareketini üretim
hızına uyarlar.

Standart olarak yüksek hacımlı bobinler için ideal ekipman

R 66’nın sofistike sarım sistemi son derece yumuşak veya sert bobinlerin elde edilmesini mümkün kılar. Ayarlanabilir pnömatik elemanı yüksek yoğunlukta bile tüm bobin için üniform sarım basıncını garanti eder (örneğin viskon için).

Bobin formu

R 66, silindirik ve aynı zamanda 4°20 kadar konik bobinlerin sarılmasını sağlayan yegane otomatik open end iplik makinasıdır.

Esneklik İçin Geliştirilmiştir

Uygulamanız için yeni S 66 eğirme kutusundan en iyi şekilde yararlanın.En iyi eğirme stabilitesi için BYpass çepel uzaklaştırmayı etkiler

Elyaf akışını optimize etmek için SPEEDpass’lı ve SPEEDpass’sız rotor aynası

Rotor aynası içindeki opsiyonel  SPEEDpass açıklığı rotor odacığındaki eğirme vakumunun eğirme kanalına olan direk bağlantısıdır. Böylece SPEEDpass sayesinde elyaf üzerindeki hava akımı arttırılabilir. Daha yüksek hava akımı kalın iplik numaralarında veya suni ve sentetik elyaf için daha büyük elyaf kütlesini taşımakta avantaj sağlar. SPEEDpass enerji tasarrufu sağlar, çünkü artan hava akışı yüksek bir emme basıncına gerek kalmadan elde edilir.

Elyaf tiplerini uyarlamak için yeni CHANNELpass

En iyi eğirme sonuçları, elyaf kılavuzunun uygulamaya optimum uyarlanması ile elde edilebilir. S 66 eğirme kutusu eşsiz değiştirilebilir CHANNELpass içerir. Bu kısım, elyafın açıcı silindirden elyaf kanalına geçişine etkiler.

Bağımsız taraflar esnekliği arttırır

Makinanın her iki tarafı, isteğe göre birbirinden tamamen bağımsız olarak çalıştırılabilir*. Birbirinden farklı numaralara, hammaddelere ve ayarlara sahip partiler transport kayışları ile birbirlerinden belirgin biçimde ayrılırlar. Bir parti değişimi veya bakım prosedürü her iki tarafta birbirinden bağımsız olarak gerçekleştirilir. Her bir makina tarafı için eğirme komponentleri basitçe ve açıkça organize edileilir. Makinanın her bir tarafı masura renginin karışımını önleyen ve masura besleme hızını arttıran kendi masura yükleyicisine sahiptir .Buna ilave olarak , bu seçenek masura sayısının iki kat olmasına olanak verir.

VARIOspin ile moda şantuklu iplikler

Ayrı ayrı tahriklenen besleme silindirleri moda şantuklu ipliklerin üretiminde kullanılır.VARIOspin * bobin fantezi iplik uzmanı Amsler Tex ile müşterek çalışma sonucu geliştirilmiştir. Amsler’in teknik bilgisi, R 66 open end iplik makinasında özellikle farklı ve simetrik efektli şantuklu ipliklerin üretilmesine olanak verir. Sistem ile bir metre iplikte 2.3 şantuk üretilebilir.

Otomatik bobin çıkarma için ideal

Ortaklaşa tanımlanmış arabirim sayesinde bobin taşıma sistemlerinin tüm önemli tedarikçileri kendi sistemlerini R 66 open end iplik makinasına entegre edebilmektedir. Bobin kayışının yatay pozisyonu bobinlerin alınması için son derece uygundur. Makinanın sağ ve sol tarafının birbirinden belirgin biçimde ayrılması, makinada iki farklı partinin çalışılması durumunda bile emniyetli bir kontrol işlemine olanak verir. R 66’nın bobin kaldırıcısı, taşıma sisteminde bir arıza olması durumunda eğirme işleminin durmasını önlemek için bobin alımında destek görevi görür.

Sonraki İşlemlerdeki Avantajları

Daha iyi kalite örmede ve dokumada kendini amorti eder.

AEROpiecing® teknolojisi ile ekleme kalitesi standartlar koyar

Tüm iplik eğirme işlemi sabit rotor hızında gerçekleşir. Tam olarak hazırlanan iplik ucu hızla rotor kanalı içine yönlendirilir İplik kopuşundan hemen sonra hazırlanan şerit ucu besleme tahriki vasıtasıyla hazırlanır. Bağımsız tahrikli besleme motoru eklemenin yapılabilmesi için hassas bir şekilde gerekli elyafı besler. Bu işlem, ipliğe benzer görünüme ve mukavemete sahip tam olarak yinelenebilir eklemeler oluşturur.

Sonraki işlemlerde belirgin biçimde daha az duruş

TENSOJET ile gerçekleştirilen mukavemet testleri Rieter Com4®rotor ipliğinin avantajlarını göstermektedir: iplikte %85 oranında daha az minimum mukavemete ve uzamaya sahip kısım, çözgü çekme, haşıllama ve dokuma işlemleri gibi sonraki işlem kademesinde %85 oranında daha az potansiyel rahatsız edici duruma sebep olur.

VARIOclean rotor temizleme sabit iplik kalitesini garanti eder

Robottaki VARIOclean ünitesi, her bir ekleme işleminden önce rotoru ve rotor kanalını etkin bir şekilde temizler. VARIOclean ünitesi mekanik sıyırıcılar ve hava basıncı ile birlikte çalışır. Temizlenmiş kanal ilave eklemeleri önler. Bu, tüm alışma süresince sabit yüksek kaliteyi garanti eder, örme ve dokumada problemleri en aza indirir. R 66 sürekli iyi kalitede iplik üretir, çünkü, her ekleme işleminden sonra makina temizlenmiş rotor kanalı ile çalışmaya başlar.

Com4®rotor ipliğinin daha iyi çalışma davranışı sonraki işlem basamaklarındaki karşılaştırma ile kanıtlanmıştır

VARIOclean ve AEROpiecing® ile ipliğe benzer eklemelerin kombinasyonu üniform iplik kalitesini ve sonraki işlem kademelerinde optimum çalışma davranışını garanti eder. Müşteriler düzenli olarak, Com4®rotor ipliği ile dokumada %50 daha az atkı ipliği kopuşu ve çözgü çekmede daha az iplik kopuşu rapor etmektedir. Com4®rotor ipliği sonraki işlem kademelerinde diğer open end ipliklerine göre daha az iplik kopuşlarına sebep olur.

Tasarruflu İşlem İçin Makina Konsepti

Günlük tasarruflara yardım etmek için küçük detaylar

Net ve sağlam makina konsepti. R 66’nın makina konsepti, açık tasarıma, güçlü yapıya ve kolay erişime dayanmaktadır. Müşteriler bu avantajı doğrulamaktadır.

Alet gerekmeksizin hızlı parti değişimi

Yeni, optimize S 66 eğirme kutusundaki tüm eğirme elemanları, aletsiz değiştirilebilir. Özellikle, düze, ayna ve TWISTstop’tan oluşan yeni TWISTunit, tek hareketle bir kaç saniye içinde elle değiştirilebilir. Bu, özellikle hızlı parti değişimine olanak verir.

Makina ekranında basit işlem

Yenilikçi grafik dokunmatik ekran kolayca anlaşılabilir biçimde tasarlanmıştır ve sezgisel olarak çalıştırılabilir. Kolayca anlaşılabilir grafikler ve “sık kullanılan tuşlar” yardımıyla hızlı erişim gibi modern yardımlar teknisyeni destekler. Üç ayrı, güvenli erişim seviyesi, yetkisiz erişime karşı makinayı korur. Hızlı bir dokümantasyon için, görüntülenen veriler USB belleğe kaydedilebilir.

Küçük faydalı ayrıntılar

R 66’nın günlük çalışmayı kolaylaştırmak, ve bunun yanı sıra, sıradan fonksiyonlar için bir dizi dikkat çekmeyen fonksiyonu vardır. Burada bazı örnekler görülmektedir:

 • Optimum operatör yürüme mesafesi: operatör tarafından bir müdahale yapılması gerektiğinde, bu belirli bir mesafeden sinyal lambaları vasıtasıyla makinanın her iki ucundan belirgin biçimde fark edilebilir ve bunun yanı sıra iplik temizleyici üzerinde görülür.
 • Operatör yürüme mesafesinin 100 metreye kadar azaltılması: robotta ayar veya bakım çalışmasını gerçekleştirmek için, bir bütona basılarak robot kolayca makinanın ucuna çağrılabilir.
 • Operatör yerine robot: eğirme elemanlarını değiştirmek için, tüm eğirme kutuları açılmalıdır. Bu görev robotlar tarafından devir alınır.

Bakım için kolay erişim

R 66’nın geliştirilmesi sırasında, makina komponentlerine erişime özel dikkat sarfedilmiştir. komponentler merkezi
olarak yerleştirilmiştir. Eğirme elemanları gibi, tüm eğirme ünitesi de alet kullanmaksızın değiştirilebilir.

Büyük kovalar sıkıştırılmış biçimde yerleştirilir

245 mm’lik rotorlar arası mesafe ile, R 66 open end iplik makinası 2 sıra halinde düzenlenmiş 470 mm’lik (18½˝) kovalara yer sağlar. Bu nedenle makinadan makinaya mesafe 245 mm’lik rotorlar arası mesafe ile, R 66 open end iplik makinası 2 sıra halinde düzenlenmiş 470 mm’lik (18½˝) kovalara yer sağlar. Bu nedenle makinadan makinaya mesafe 3.8 m’den daha fazla olmamalı ve hatta rezerve kovaların pozisyonlanmasına olanak vermelidir. olmaması ve hatta rezerve kovaların  pozisyonlanmasına olanak vermelidir. Hatta büyük kova çapları ile bile, kovaların düzenlenmesinde yerden tasarruf sağlar. Diğer avantajı: eğirme kutularına hızla ve kutuları emek sarf ederek hareket ettirmeksizin erişilir.

Operatör dostluğunda yeni bir adım

Yeni S 66 eğirme kutusu kolaylıkla açılır. Böylece teknisyenin çalışma zamanından tasarruf edilir. Daha uzun R 66 makinaları ilave personel gereksinimi olmaksızın çalışılabilir.

Maliyet tasarruflu merkezi tahrikler

R 66’ın merkezi motorları, uzun dönemde, çok sayıda küçük motorlu tahrik sistemlerine ve her eğirme ünitesi için kullanılan elektronik komponentli makinalara göre çok daha az bakım gerektirirler. Gerekli bakım sadece birkaç bölgede yoğunlaşmıştır.


PDF Broşür İndir


R 66 – Rieter Tam Otomatik Open End Makinası