RSB-D 26 Çift Kafalı Regüleli Cer Makinası

Çift Kafalı Regüleli Cer Makinası RSB-D 26

En yüksek verimlilik seviyesinde en iyi şerit kalitesi

Çift kafalı cer makinası RSB-D 26’da iki makina tarafı ve iki regüle tertibatı birbirinden tamamen bağımsız çalışır. Bu her iki tarafta da yüksek seviyede şerit kalitesini garanti eder. RSB-D 26, hassas şerit yoklama işlemi ve dinamik regüle fonksiyonu sayesinde, üstün düzgünlük özelliklerine sahip şerit üretir. İlk santimetreden sonuna kadar. Makina, bir önceki modelle karşılaştırıldığında ham maddeye bağlı olarak %33’e varan oranda daha fazla şerit üretir. Makinanın kompakt boyutları, alanın kısıtlı olduğu uygulamalar için idealdir.

Ekonomi

Çift kafalı cer makinası, bir önceki modelle karşılaştırıldığında ham maddeye bağlı olarak %33’e varan oranda daha fazla şerit üretir. Makinanın kompakt boyutları, alanın kısıtlı olduğu uygulamalar için idealdir. ECOrized tahrik konsepti, gerekli kayış miktarını %23 oranında azaltarak enerji maliyetlerinden tasarruf sağlar.

Kalite

Makinanın her iki tarafı ve her iki regüle tertibatı birbirinden tamamen bağımsız olarak çalıştırılabilir. Bu her iki tarafta da yüksek seviyede şerit kalitesini garanti eder. RSB-D 26, hassas şerit yoklama işlemi ve dinamik regüle fonksiyonu sayesinde, üstün düzgünlük özelliklerine sahip şerit üretir. İlk santimetreden sonuna kadar.

CLEANtube tertibatına sahip şerit kanalı, pamuk işleme sırasında şeritlerin temiz bir şekilde kovaya yerleştirilmesini sağlar. Bu, iyi iplik kalitesini garanti eder (isteğe bağlı).

Esneklik

Koyler hızı, kova tablası hızı, emiş yoğunluğu ve çıkış hızı işletim biriminden kolayca ayarlanabilir. Bu, elektronik regüleli tahrikler sayesinde sağlanır.

Silindir mesafelerinin merkezi ayarının yanı sıra SLIVERprofessional uzman sistemi, parti değişim süresini kısaltır. Cer makinası, her bir tarafta farklı ayarlarla bile çalıştırılabilir. Bu sayede, örneğin hem penye ve hem de karde pamuk eşzamanlı olarak işlenebilir.

Mükemmel Şerit Düzgünlüğü

Maksimum yoklama hassasiyetli RSB otomatik regüle ve regüle dinamikleri

Otomatik regüle yoklama hassasiyetiyle başlar

Mükemmel şerit düzgünlüğü için regüle kalitesi önemlidir. Mükemmel regüle beslenen şeritlerin hassas yoklamasıyla başlar. Diğer “tongue-and-groove” sistemleriyle karşılaştırıldığında, RSB-D 26 şeridi küçük yoklama diskleriyle yoklar. Bu nedenle, diskler arasında her zaman kısa bir şerit parçası bulunur. Hassas regüle için çok doğru ölçülmüş değerler gerekir.

Ayrılmış makina tarafları sayesinde, RSB-D 26’nın regüle kalitesi ve şerit düzgünlüğü, tek kafalı cer makinası RSB-D 50’ninkiyle aynıdır.

Regüle dinamiklerine gereksinim

Tahrik kavramı hassas yoklama değerlerinin de çekim sistemine aktarılmasını sağlar. Ancak, bunun için güç iletiminde yüksek bir dinamik seviye gerekir. Bu durum daha az hareketli parça ve bunun yanı sıra servo motorların yüksek bir dinamik seviyesi ile gerçekleştirilir. Sonuçta, maksimum çıkış hızlarında bile, ilk metreden son metreye kadar olağanüstü bir şerit düzgünlüğü elde edilir.

Düzgün iplik için RSB otomatik regüle prensibi

Dijital bir sinyal işlemcisi, yoklama disklerinden gelen sinyalleri, sofistike bir algoritmik hesaplamaya göre işler. Ölçülen şerit parçası, ana çekim alanındaki çekim noktasına ulaştığında, hesaplanan değer kesin bir şekilde tahrik sistemine aktarılır. Bu nedenle, şerit veya iplik her zaman yüksek derecede düzgünlüğe sahiptir.

Özel Elyaf ve Şerit Kılavuzlama Sayesinde Kalite

Modern çekim sistemi teknolojisi

Optimum elyaf kılavuzlama

Çekim sisteminin önündeki klasik şerit kılavuzları, hatalı ayarlama riskine neden olmaktadır. Bunun en sık karşılaşılan sonucu, tarak şeritlerinin merkezleri farklı olacak şekilde kılavuzlanması ve bunun iplikte sorun oluşturan kusurlara yol açmasıdır. Rieter’in patentli şerit kılavuzu şeritlerin merkezi kılavuzlanmalarını her zaman garanti eder ve tutarlı bir şerit kalitesi sağlar.

Tülbent genişliği tekrarlanabilir bir şekilde kılavuz elemanlarının basitçe döndürülmesiyle ayarlanır. 3 üzeri 4 çekim sisteminin geometrisi silindir mesafesinin daha dar ayarlanmasını sağlar. Bu, kısa elyaf uzunluklarının bile iyi işlenebileceği anlamına gelir. Ana çekim bölgesindeki diğer elyaf kılavuzları, kenardaki elyafın yana doğru kaymasını engeller. Bunun sonucu iplikte daha az rahatsız edici hata meydana gelir.

Yenilikçi baskı silindiri (üst silindir) teknolojisi

Büyük üst silindirler vatka sarması olmaksızın kesintisiz işletimi ve bunun yanı sıra uzun kullanım ömrünü garanti eder. Üst baskı silindirlerinin büyük olması, dönme hızını, bu nedenle de üst silindir manşonlarının sıcaklıklarını düşük tutar. Yüksek kaliteyle birleşmiş yüksek çıkış hızının temeli budur.Üst silindirler üzerindeki yük değişken bir şekilde ayarlanabilir.Üst roleli yataklar kullanım ömürlerinin tamamında yağlı kalır.

Sağlanan kalite

Çekim sisteminde şerit vatkası oluşursa makinanın duruşu sırasında hızlı serbestletme, ezilmiş şerit vatkasının oluşmasını önler. Vatkalar kolayca ve hızlı bir şekilde çıkarılabilir. Bu, manşonların kalitesini ve dolayısıyla şeridin kalitesini garanti eder.

Tarak şeridin yapak memesine yerleştirilmesi kolaydır. Çekim sisteminin motorları, basınçlı havayla hızlı ve güvenli bir şekilde otomatik olarak kılavuzlanan daha ince bir şerit ucu oluşturur. Çekim sistemi mesafelerinin mastarsız olarak merkezi ayarı hızlı parti değişimine olanak verir.

Yüksek Verimlilik

Sabit kaliteyle yüksek çıkış hızı

Yüksek üretim hızları

RSB-D 26, 1200 m/dk hıza kadar çıkış hızlarında tarak şeridi üretir. Elyafa bağlı olarak, ortalama hızı önceki modellere göre %33 daha yüksektir. Ve sürekli yüksek şerit kalitesi ile.

Bu teknik çözümler yüksek çıkış hızına katkı sağlar:
• Küçük yoklama silindirleri aracılığıyla mükemmel yoklama hassasiyeti
• Gelişmiş şerit ve elyaf kılavuzlama
• En yüksek dinamiklere sahip regüle motoru
• CLEANcoil koyleri sayesinde hassas şerit yerleştirme

Yüksek verimlilik

Cer makinası yüksek üretim verimliliğine sahiptir. Makinanın iki bağımsız tarafı vardır. Makinanın bir tarafı durduğunda diğer tarafı çalışmaya devam eder. Bakım ve temizlik gereksinimleri azdır. Parti değişimleri, SLIVERprofessional uzman sistemi yardımıyla hızlı bir şekilde uygulanır. Büyük baskı silindirleri ve kalkabilen temizleme kenarları nedeniyle makina çok az vatkayla çalışır. Lineer kova değiştiricinin kısa kova değiştirme süreleri.

Düşük Enerji Tüketimi

Yeni tahrik kavramı

Enerji tasarruflu tahrik kavramı

RSB-D 26 cer makinasına, eski modellerle karşılaştırıldığında %23 oranında daha az kayış ve tahrik elemanı gerekir. İki servomotorlu çekim sistemine sahip patentli tahrik kavramı.

Koylerin bireysel tahriklenmesi kayışın yerini almış olup kullanım ömrünü artırmıştır. Kova tablalarının yeni ayrı tahrik, şeridin kovaya yerleştirilmesi sırasında uyumu ve kaliteyi birleştirir. Düşük sürtünme düşük enerji tüketiminin temelini oluşturur. Frekans kontrollü tahrik nedeniyle ek enerji maliyetlerinden tasarruf yapılabilir.

Enerji maliyetlerinin düşürülmesi

Cer makinasında standart olarak entegre enerji izleyici ile donatılmıştır. Bu da koruyucu bakım çalışmalarını destekler ve makinaların arıza riskini azaltır. Yeni tahrik sistemi çözümüyle makina başına yılda 1.500 euro’ya kadar tasarruf sağlar. Bu da makinanın kullanım ömrü boyunca yatırımın son derece cazip bir şekilde geri dönüşünü sağlar.

Enerji dalgalanmalarına dayanıklı

Kısa enerji dalgalanmaları sırasında, kontrol voltajı tahrik konvertöründen sağlanır. Bu enerji deposu kısa süreli voltaj kesintilerini ve azaltmaları telafi edebilir – cer makinası çalışmaya devam eder. Daha uzun kesintiler sırasında, aktif oto regüleli cer makinası kontrollü bir şekilde durur. Tülbent kılavuzlanmış pozisyonda kalır. Böylece makinanın hızlı ve düzgün bir şekilde yeniden başlatılması sağlanır.

Temiz, Sabit Şerit Yerleştirme Kalitesi ve Sorunsuz Sonraki İşlemler

Şeridin kovaya yerleştirilmesindeki yenilikler

CLEANcoil tüm elyaf malzemeleri için standart bir koylerdir ve bu nedenle maksimum esneklik sağlar. Spiral koyler borusu, en yüksek çıkış hızlarında bile, çekim hatasız şerit yerleştirmeyi garanti eder. Koylerin petek yapısına sahip alt kısmı, parçacıkların birikmesini güvenilir bir şekilde engeller.

Patentli yeni CLEANcoil-PES koylerinde yeni tip bir kaplama vardır. İşlenmesi zor polyester elyafla çalışıldığında bile sonraki temizlik döngüsüne kadar geçen üretim süresi iki katının da üzerine çıkarılabilir. Böylece, şeridin yüksek kalitesi garanti edilir.

Çepel birikimi olmadan şerit yerleştirme

Pamuk veya sentetik elyafla pamuk karışımı işlenirken kovanın dolumu sırasında koyler borusunda (“Mouse” olarak da bilinir) çepel parçacıkları ve kısa elyaf birikmektedir. Kova dolma miktarına ulaşıldığında cer makinası durur. “Mouse” en üst tarak şeridi katmanına ulaşır.

Koyler tahriği için isteğe bağlı bir kontrol olan CLEANtube, şerit borusunda çepel ve kısa elyafın birikmesini engeller. CLEANtube, “mouse”un elle çıkarılmasına göre makina başına yılda 300 saat işçilik ve bunun yanı sıra %0,6 telef tasarrufu sağlar. CLEANtube, her yıl için ve her cer makinası kafası için tarak şeridinde 200000 hatayı da engeller. Bu nedenle, hem sonraki işlemde üretim randımanı hem de iplik kalitesi yüksek kalır.

Hatasız ilk şerit tabakaları

Fotosel, kontrollü şerit yerleştirmeyi sağlar. İlk şerit katmanı koylere geldiğinde bunu algılar. Ancak bundan sonra düşük üretim hızından tam üretim hızına geçer. Bu, çok düşük tablalı kovalarda bile tutarlı şerit ve iplik kalitesi sağlar.

İlk metrelerden itibaren hassas şerit yerleştirme, şeritlerin sonraki işlemler için kovadan çekilmeleri sırasında karışmayı ve kopuşu önler. Bu nedenle, kovalar tamamen boşalıncaya kadar kesintisiz olarak çalışmaktadır. Bu söz konusu özellik, makina randımanını en yüksek seviyede tutar, teknisyen müdahalesini azaltır ve şerit telefinin meydana gelmesini önler.

Bir yıl içinde doldurulan kova sayısının %1’inin etkilendiği düşünülürse bu, her bir cer makinası için 8000 kova demektir. Zor koşullara rağmen, tarak şeridi yerleştirme sensörü hatasız ilk şerit katmanları sağlar. Bu da kalitede sapma olmaksızın mükemmel kaliteye doğru önemli bir adımdır. Bu Rieter yeniliği halen patent aşamasındadır.

Güvenli şerit kesme

Suni ve sentetik elyafta olduğu gibi, yüksek elyaf sürtünmesi olan elyafla çalışılırken, sorunsuz kova değişimi için etkin şeridi koparması gerekir. Otomatik regüle çekim sisteminin motorları koylerin altına taşınan ince bir yer oluşturur. Bu kova  değişimi sırasında kopar.

Sonraki İşlem Kademeleri için Sabit İplik Kalitesi

Etkin emiş

Yüksek şerit kalitesi

Çekim sisteminde toz birikmesi önlenebilir. RSB-D 26’nın temizleme kenarlarında (dudaklarında) biriken pislik, kenarların fasılalı olarak kaldırılması sayesinde doğrudan emiş bölgesine iletilir. Bu nedenle şerit hunisi tıkanmaları önemli ölçüde azalmıştır. Bu, iplik temizliğini artırır. Sık rastlanan hatalar ve Classimat hataları azalmıştır. Ek olarak, iplik temizlik kesmeleri de önemli ölçüde düşmüştür.

Kolay temizlenir

Çekim sistemindeki temizlik işleri ve kenarları makinanın istek dışı durmasına neden olur. Patentli ve en iyi şekilde yerleştirilen temizleme kenarları çekim sisteminin üst silindirlerinde birikim oluşumunu azaltır. Bu temizlemeyi kolaylaştırır. Ballık içeren pamuk gibi, zorlu hammaddeler bile, temizleme kenarları sayesinde kolaylıkla işlenebilir. Bu makinanın verimliliğini artırır.

Parametrelerin kolay değiştirilmesi

Sadece Rieter regüleli cer makinalarında kullanıcı emiş yoğunluğu ayarını hızlı ve uygun bir şekilde dokunmatik ekrandan yapar. Ayarı tekrarlamak kolaydır. Bu, sadece malzemenin değişimini kolaylaştırmaz aynı zamanda, aynı partinin üretiminde farklı cerlerden şeritler beslenirken kalite sapmalarını da ortadan kaldırır.

Otomatik filtre temizleme

Filtre eleği sıyırıcı kullanılarak temiz tutulur. Emiş kutusundaki diferensiyal basınç ölçümü otomatik temizleme periyodunu kontrol eder. Bu nedenle vakum mutlak olarak sabit kalır. Şerit ve iplik kalitesi sürekli olarak yüksektir. Bu, sonraki işlem kademelerinde ipliğin iyi çalışma davranışını garanti eder.

Otomatik Kalite İzleme

Rieter kalite izleyici sayesinde güvenilirlik

Online kalite izleme

Rieter Kalite İzleyici (RQM), hareketli bir kalender silindiri ile çıkan şeridin şerit numarasını sürekli kontrol eder. RQM, regüle ünitesinden bağımsız çalışır. Önceden seçilen sınır değerler aşılırsa otomatik olarak cer makinasını durdurur. Spektrogram en kısa dalga boylarını da gösterir; böylece ölçümün hassasiyetini doğrular. Bu, laboratuvarda yapılan şerit testlerinin sayısını azaltır. Ölçülen değerlerin daha gelişmiş analizi için RQM SPIDERweb’e bağlanabilir.

RQM’den alınan kalite verileri

• Şerit numarası A%
• Şerit düzgünlüğü %CV ve 5 cm, 10 cm, 25 cm, 50 cm, 1 m, 3 m, 5 m için uzunluk varyasyon değerleri
• Fiili spektogram
• Son 20 güne ait kalite diyagramlarının gösterilmesi
• 2 cm’den kalın yerlerin kaydedilmesi

RQM kalın yer tespit ederse aşağıdaki gibi önlemler gerekebilir:
• Tarak, penye ve cer makinasının temizleme ve bakım servislerinin kontrol edilmesi
• Şerit eklemelerinin izlenmesi

Kalın yer tespiti de eğirme işlemlerinin optimizasyonuna yardımcı olur:
• Teknolojik optimizasyonu ile destek
• Şerit ve iplik kalitesinin iyileştirilmesi
• Fitil makinalarının, iplik makinalarının ve bobin makinalarının yüksek verimliliğini güvence altına almak

Etkin Operatör Kılavuzu

Basit ve sezgisel

Sezgisel işletim için dokunmatik ekran

RSB-D 26 en yeni kontrol jenerasyonunun yanı sıra yüksek çözünürlüklü renkli dokunmatik ekrana da sahiptir. Kullanıcı program aracılığı ile sezgisel olarak yönlendirilir.

Hızlı parti değişimleri için modern arabirimler

Veriler bir USB arabirimi üzerinden diğer makinalara hızlı ve kolay bir şekilde aktarılabilir. Makina ayarlarını aktarırken hatalar bu şekilde önlenebilir. İplikhane izleme sistemi SPIDERweb’e bağlantı yapılabilir. Bu veri değerlendirmesini kolaylaştırır.

LED’ler kullanıcıya yol gösterir

Mesafeyi kısa tutması gerektiğinde kullanıcı için net duyurular önemlidir. Bu nedenle, uzaktan görünebilen LED’ler cer makinasının durumunu belirtir. Kullanıcının işini kolaylaştırır.

Anlamlı veriler

Dokunmatik ekran sadece üretim verilerini ve tarak şeridinin kalitesini görüntülemez. Yardımcı olacak ek bilgiler de görüntüler: makina ayarlarının eksiksiz belgeleri için bir günlük ya da nedeni ve süreyi de dahil eden iş dışı saatlerde makinanın ayrıntılı verileri gibi. Bunlar bir kaç personelin çalıştığı gece vardiyalarında problem analizleri için yararlı bilgilerdir.

Hızlı Parti Değişimi

Dokunmatik ekranla bilgi birikimine kolay erişim

Yardımcı Bilgiler

Sık personel değişimi veya uzman eksikliği, iplik işletmeleri için bir zorluktur. Rieter, doğrudan dokunmatik ekran üzerinden müşterilerine mükemmel destek sağlar.

SLIVERprofessional sayesinde yüksek kullanılabilirlik

SLIVERprofessional uzman sistemi doğrudan dokunmatik ekrana entegredir. Söz konusu sistem, kullanıcıya teknolojik destek sağlar. SLIVERprofessional, hammadde verileri girildikten sonra tüm makina için önerilen ayarları sağlar. Bunlar makinaya veri kaydı olarak aktarılabilir. Veri kaydı makinanın dahili veritabanında depolanır ve her istendiğinde etkinleştirilebilir.

Ek olarak, periyodik ve çekim dalgaları gibi spektogram hatalarını SLIVERprofessional analiz eder. Kullanıcı hatayı hemen düzeltebilir. Bu şekilde, makina her zaman yüksek kullanılabilirlikte (üretimde) olur.

İşletim talimatlarına hızlı erişim

Basılı işletim talimatları çoğunlukla hemen el altında olmayabilir. İşletme kılavuzuna ait önemli bölümlerin tümü bu nedenle RSB-D 26 dokunmatik ekranında erişime hazırdır. Bu parti değişimi için gereken süreyi önemli ölçüde azaltır.

Aşağıdaki ayarlar dokunmatik ekrandan kolay ve hızlı bir şekilde değiştirilebilir:

• Koyler hızı
• Kova tablası hızı
• Emiş yoğunluğu
• Toplam çekim
• Çıkış hızı

Yüksek Makina Kullanılabilirliği Maliyetleri Düşürür

Son derece gelişmiş hizmet ve bakım kavramı

Makina taraflarının bağımsız bakımı

RSB-D 26 ile, her iki taraf da birbirinden bağımsız tutulabilir. Bu, servis görevlerinin makinenin bir tarafında gerçekleştirilmesine izin verirken, diğer tarafın üretmeye devam etmesi, cer makinesinin verimliliğini artırır.

Uzun kullanım ömrü

Makinanın içindeki aşırı basınç ısıyı dışarıya çıkması için zorlar. Bu, elektroniklerin ve mekanik komponentlerin daha uzun kullanımına yol açar. Tüm gerekli elyaf kılavuzlama parçaları dirençli bir Rieter kaplamaya sahiptir. Bu da uzun kullanım ömrünü garanti eder.

Kendinden ayarlı AUTOset otomatik regüle sistemi

Parti değişimleri için ana çekim noktası, regüle işlemi için en önemli ayardır. Regüleli AUTOset, regüle işlemini otomatik olarak gerçekleştirir ve böylece çok değerli zamandan tasarruf sağlar.

Uygun yağlama

RSB-D 26 iki yağlama seçeneği sunar. Makinaya standart olarak merkezi yağlama şeridi takılmıştır. Kolay erişilebilir yağlama şeridi hiç bir yağlama noktasının unutulmamasını garanti eder. İsteğe bağlı olarak, cer makinasının daha da fazla kolaylık sağlayan merkezi yağlama noktalı olanı da mevcuttur.

Videolar personel eğitimini destekler

Rieter, müşterilerini eğitim videolarını içeren DVD’deki elektronik işletim talimatlarıyla desteklemektedir. Videolarda makinanın nasıl doğru ayarlanacağı ve bakımının nasıl yapılacağı açıklanmaktadır. İyi eğitim almış personel hizmet maliyetlerin düşürür. Verimlilik ve şerit kalitesi sürekli yüksek düzeyde kalır.

Enerji izlemeyle koruyucu bakım

Standart ekipmanda, makinanın dokunmatik ekranındaki enerji tüketimi ekranı bulunur. Etkin güç [kW] ve etkin enerji [kWh] hem grafiksel ve hem de vardiya analiziyle görüntülenir. Bu veri ekranı, koruyucu bakım da sağlayan yararlı bir araçtır.

Minimum Yer İhtiyacı

Her alan için makina yerleşimi

Optimum alan kullanımı

İplikhanedeki mevcut yer durumuna uygun optimum yerleşim için 2, 3 ve 4 sıralı kova düzenlemesi için aktif olarak tahriklenen motorlu cağlık versiyonları mevcuttur. Şerit besleme için sehpa yüksekliği ayarlanabilir. Kovalara göre bu yükseklik göreceli olarak 1520 mm olabilir.

Çapı 1200 mm kadar olan büyük kovalar için Rieter iki kova cağlığı çeşidi sunar:
• En iyi erişilebilirlik için 2 sıralı cağlık
• Sınırlı alanlar için 3 sıralı cağlık. Bu şerit uzunluğunu azaltır ve Rieter tarafından özel olarak sunulur.

Regülesiz SB-D 26 çift kafalı cer makinası ile RSB-D 26’nın kombinasyonu, piyasadaki en kompakt cer makinası hattıdır. Özellikle sınırlı alanlarda, bu makina kombinasyonu bir iplikhane için ilk tercihtir.

En iyi yerleşim

RSB-D 26 hem iplikhane zemini üzerine hem de zemine gömülü olarak monte edilebilir. İkinci çeşitte, boş kova magazinine aktarım yüksekliği daha alçaktır. Kullanıcıya daha fazla rahatlık sağlar. Dolu kovalar doğrudan iplikhane zeminine itilir. Bu nedenle makina boyutları küçültülmüştür.

Ürün Yelpazesi

Bireysel ihtiyaçlarınız için doğru cer makinası

Rieter, şerit kalitesi, üretkenlik, operatör rahatlığı ve alan gereksinimleri ile ilgili her gereksinim için doğru cer makinasını sunar. Bu Rieter müşterilerine rekabet avantajı sağlar.

Rieter, üretmekte olduğu tüm otomatik regüleli cer makinalarında son derece dinamik RSB otomatik regüle tekniğini kullanmaktadır. Sonuç olarak cer makinaları yüksek kalitede şerit üretir. Bu şeritten eğrilen iplikler, sonraki üretim aşamalarında mükemmel çalışma özelliklerine sahiptir.